33. rész

 
Az osztályban éktelen hangzavar uralkodott. Szakik, sportosok és néhány nyomi. Az, akit érdekelt a matematika, elől ült. A többiek úgy élték zajos kis életüket, mintha nem egy tanteremben lettek volna. Állatkert, gondolta miközben egy példát írt fel a táblára. Krétás lett a keze, és ezt titkon élvezte. Semmi filctoll, az ősi kréta és némi üres tér a táblán. Egy ideig tűrte a zajt, majd amikor saját hangját is alig hallotta már, felkiáltott.
– Most aztán csend legyen!
Egyetlen pillanatra megszűnt a zsinat.
– Köszönöm! – mondta már sokkal lágyabb hangnemben. Nem szeretett üvölteni. A kiabálás a végső eszköz a rend megtartásához. Azt már óhatatlanul valamilyen erőszak követi. Tudta ezt jól, ahogy azt is, hogy éppen ezért nem lehet túl sokszor bevetni a fegyvert. Mert csak akkor hatékony, ha utána elő meri venni a keményebb eszközöket. Aki pedig erre nem alkalmas, azt hamarosan kiismerik. Fogatlan oroszlánná válik, hangemberré, akit bátran, következmények nélkül fel lehet bosszantani, mert úgy sem történik semmi, csak egy kis üvöltözés, ami valahol még mókás is lehet a maga módján. Aki csak üvölteni képes, az egy idő után jobb, ha abbahagyja, csupán önmagát fárasztja vele. Egy valódi oroszlánnak harapnia kell, ha a morgás nem használt. És ő nem igazán tudott harapni. Nem volt mivel.
Újra a táblához fordult és írni kezdett. Az anyag nem volt nehéz. Pár hete már a magáévá tette, és ez elegendő magabiztosságot adott ahhoz, hogy élvezni kezdje az órát. Voltak pillanatok – persze nem túl gyakran –, amikor matektanárként tekintett magára. Közel sem volt jó, de már nem mindig volt rossz, és ez haladás, akármilyen szánalmas is.
A zaj néhány pillanat múlva újra felerősödött. Megpróbálta kizárni a tudatából. Írt és beszélt.
– Tanárnő – szólalt meg egy lány az első sorban.
Megfordult.
– Tessék.
– Nem halljuk a tanárnőt.
Érezte, hogy az eddig visszatartott indulat most utat talál a felszínre. Maga miatt talán fel sem vette volna az egészet, de az, hogy egy diák panaszkodik, olyan éles lyukat ütött önuralmán, mely megállíthatatlan folyamatokat indított el benne.
– Csend legyen! – üvöltötte le magát. Érezte, hogy a torkában, vagy valahol máshol valami megpattan.
Újra csend lett. A kölykök arcán inkább látott bosszúságot, mintsem félelmet, és ez rossz jel volt. A félelem nem jó fegyelmező eszköz, de néha szükséges. De ahol nem működik, ott már mozognak, sőt, talán ki is hullottak azok a fogak. Érezte, hogy belül remegni kezd. A gyerekeket most keselyűknek látta, akik már belemartak a haldokló testébe, de még egyszer kétszer hátraugrálnak, hogy elkerüljék az erőtlen kapálódzást. De nem mennek messzire. Csak amennyire feltétlen muszáj. Mert már tudják hogy nyertek, ahogy a legyek is csak a biztonság kedvéért szállnak fel az ételről, ha odasuhint egy kéz. A rutin része. Semmi félelem. Ki akarta kergetni fejéből a képeket. Nem gondolhat így a gyerekekre. Egy tanár akkor hal meg belül, amikor utálni kezdi a gyerekeket. Onnantól már csak egy emlék a hivatás, robot csupán, teszi a dogát és védekezik, amennyire tud. Ezt nem érezheti.
– Srácok – mondta csendesen. – Így nem tudok tanítani.
– Nem is kell – kiabált be valaki hátulról.
– De igen. Kell.
– Nekem nem.
– Nem neked. Azoknak, akik elől ülnek.
– Nyomik!
Az osztály felnevetett. Füzetek és papírgalacsinok szálltak az első padsorok felé. Nyomik!, zúgott a gúnyos kántálás.
– Nyomik? – kérdezte hangosan.
Újra csend lett. A hangadók meglepődtek, hogy egy tanár használja a saját szavukat, mintha az csak az ő előjoguk lenne.
– Tudjátok, miért nyomik ők?
– Mert nyomik – jött a válasz.
– Mert nem olyanok, mint ti. Ők nem nyomik. Dehogy azok. Csak számotokra nyomik. Ti neveztétek el őket. Azért, mert mást akarnak, mint ti. Mert tanulni akarnak. És mivel ti nem akartok, ezért kigúnyoljátok őket. A társadalom, ha nem tudnátok, így működik. Mindig is így működött. Ti vagytok a társadalom. A tömeg. A nyáj. Azok, akik sokan vagytok. A sokaság mindig jelzőkkel látja el a kisebbséget. És legtöbbször mindig negatív, romboló, kegyetlen jelzőkkel. Azért, mert ők nem olyanok, mint amilyen az átlag, amilyen ti vagytok. A tömeg ugyanis nehezen bírja elviselni, hogy vannak olyanok, akik mást akarnak, akik valamiben jobbak, vagy csak egyszerűen furcsák. Ez törvényszerű. Az átlag mindentől fél, ami más. Fél. Igen. Fél, mert a nyáj tagjai tényleg átlagosak. Jelentéktelenek, semmi különös. Ez is törvényszerű. Egy normális társadalom normális nyája csak béget és jelzőkkel látja el azt, aki nem illeszkedik a soraikba, aki nem ugyanolyan, mint ő. Ennél nem történik több. Jelzők és jelzők, semmi más. Ezzel megelégednek. De vannak társadalmak, ahol a nyáj félni kezd. És annál nincs pusztítóbb, mint amikor az átlag retteg. Mert amikor a nyáj rettegni kezd, akkor bátornak mutatja magát. Mint a kutyák, amikor gyávaságból támadnak. Ilyen az átlag is. Ezért aztán mindenkit, aki különbözik tőle el akar tiporni. Hogy ne létezzen. Mert, akkor mindenki ugyanolyan lesz, mint ők, és akkor nincs kitől félni. A rettegő nyájnak ez az ereje: a tudatlan, erőszakos intolerancia. Nyomik? Hát igen. Lehet, hogy nyomik, de csak azért, mert ők többek akarnak lenni nálatok. Vagy csupán mások. És ti most rettegetek, hogy ez nekik sikerülni fog. És én gyűlölöm a rettegéseteket, és azokat, akik megtanítottak titeket rettegni. Mert ne higgyétek, hogy ti találtátok ki azt, hogy mitől kell félni. Dehogy. A nyáj nem képes erre. Alig tud gondolkodni. A világ, ami körbe vesz benneteket, az táplálja belétek a félelmet, az mutat rá, hogy kire kell bélyeget ütnötök rettegésetekben. A történelem így működik. És ti most megtestesítetek mindent, ami benne van a történelem könyvekben, amit nem akartok kinyitni, mert egy nyáj vagyok, egy rettegő, erőszakos, ostoba nyáj, aki azt képzeli – mert azt mondták neki – hogy tanulni és tudni már nem pálya. És csak hogy tudjátok. Pont az ilyen nyájak követik aztán el a történelem legnagyobb hibáit. Tudatlanságból, buta ösztönökből.
Lihegve fejezte be a mondandóját. Néma csend volt. Legalább ennyit elérem, gondolta kétes örömmel.
– És most, ha egy kicsit is képesek vagytok csendben maradni, akkor folytatnám az órát azoknak, akik figyelni akarnak. A táblához fordult, de egy hang megtorpanásra késztette.
– A tanárnő mit arcoskodik itt? – kiabált be valaki.
Megfordult.
– Arcoskodom?
– Ja! – válaszolta a gyerek. Kamasz fiú volt. Arcára kiült a fiatalság minden öntudatos fölénye.
– Nem arcoskodtam. Adtam egy kis történelem leckét. Talán egyszer meg is értitek.
– Azt mondta, hogy hülyék vagyunk.
– Nem mondtam, hogy hülyék vagytok.
– De igen. Tudtalanok. Meg birkák. És ostobák. A tanárnő sértegetett minket.
– Nem állt szándékomban.
– De attól még csinálta. Megalázott minket.
– Ja! – helyeselt egy mellette ülő lány.
Prudencia állkapcsán összeszorultak az izmok. Legszívesebben üvöltve kiabált volna az arcukba, hogy igen, igaz, ti már ostobák vagyok. Nem tehettek róla, de azok vagytok. Ilyennek neveltek fel benneteket, ilyen táptalajt kaptatok a társadalom termőföldjéből. Ilyenek vagytok. Pökhendi, rátarti, buta birkák, és a jövő belőletek áll majd. Isten óvja azt a jövőt. Tovább feszítette az izmait, mert azt is tudta, hogy ilyet nem mondhat. Mert bármennyire is azok, akkor sem tehetnek róla. Soha ne alázz meg egy birkát, mert birkának született.
– Ezt jelenteni fogjuk – verte a vasat tovább a fiú. Látszott rajta, hogy élvezi a helyzetet. Tudatában van minden fegyverének és lehetőségének.
– Ja! Nekünk is vannak jogaink – replikázott rá a lány.
Többen is élénk helyeseléssel csatlakoztak a támadáshoz.
– Úgy van.
Nem szólalt meg. Nem mert. Olyan szavak tolultak a szájára, melyek egyiét sem mondhatta ki. Bár igazak voltak, mégis csak romboltak volna. Az ilyen szavakat nem szabad kimondani. Feltéve, hogy nem pusztulást akar az ember. Ő pedig nem akart ártani. Az első sorban ücsörgő nyomikra nézett. Szemükben is félelem csillogott, de másféle félelem.
– Mi nem vagyunk birkák – állt fel a szószóló. – Jogaink vannak.
A szavak egyre erőszakosabban tolultak a szájára, és neki egyre nehezebbé vált bent tartani azokat. Az ég óvja azt a társadalmat, ahol az emberek csak a jogaikat ismerik, de a kötelességeiket már elfelejtették. Ez egyenes út a széthulláshoz. A tanterem fele már talpon állt. Őrjöngő keselyűk keresik a koncot. Képtelen volt bennük a meglátni a gyereket.
– Megbolondultam – súgta hangtalanul. – Ez a vég. A hivatásom vége.
A tömeg már hangosabban kiabált, mint amikor ez az egész szerencsétlenség elkezdődött.
– Kérjen bocsánatot, afrikai – kiabálta a lány.
– Kérjen bocsánatot az afrikai! – vette a szájára a tömeg a parancsot.
A düh, vagy talán az elkeseredés könnyeket szült a szemébe. Talán most törtem meg, gondolta. Így válik ebek harmincadjára a tanulás. A romokat széthordják a barbárok, és üres, tetőtlen osztálytermekben ugráló ostobák játszanak matematikaórát a saját megnyugtatásukra.
– Rendben – mondta halkan, de a tömeg nem reagált rá.
Belenézett az arcokba és látta bennük a magabiztos tudatlanságot, azt az elvakult öntudatot, mely annyi szörnyűséget okozott már a világban. Látta az agyakban futó automatikus programokat, melyek alig értik azt, hogy mi történik éppen, csak gondolatok reagálnak gondolatokra, reakciók ingerekre. Minden magától megy, az értelem halvány nyoma nélkül.
– Rendben – mondta újra.
– Tanárnő, ne! – súgta a lány az első sorban.
Ránézett, majd a kiabáló sakálokra – nem gondolhat így rájuk, rázta meg a fejét, mintha most ocsúdna egy komoly jobbegyenes után. Nem. Ez nem ő. Megpróbálta kiverni fejéből a képet, de az sehogy sem ment neki. És ha tényleg azok? Ha tényleg azzá tette őket a kor, vagy talán maga az iskola?
Talán maga az iskola.
Jéggé vált ereiben a vér és többé nem szólalt meg.
*
Őszinte meglepetésere az órának semmilyen visszhangja nem volt. Várt néhány napig, majd hétvégén elmondott mindent Olivernek. Együtt ültek a hétvégi önkéntesen kijelölt feladaton. Oliver megfogalmazásában együtt szarták el a szombat délelöttöt. Gránátvetés foglalkozásra voltak mindketten beosztva. Bővített csoportok voltak, két tanár is kellett a felügyelethez. Előttük diákok dobáltak élethű gránátokat egy hivatásos gránátvető felügyelete alatt. Hogy az alak honnan érkezett, és hová távozott a foglalkozás után, azt senki sem tudta. Katonaruha volt rajta, és komolyan vette a munkáját. Oliver szerint a felső szintekről öltözött be ilyenkor valaki. Vagy sem. Egy biztos: értett a gránátvetéshez és ügyesen terelgette a gyerekeket. Oliver türelmesen hallgatta Prudencia beszámolóját, és nem fűzött kommentárt az elhangzottakhoz.
– Ez így elég borzalmas – fejezte be a történetet Prudencia.
– Melyik része?
– Mindegyik. Oli, én kezdem utálni a gyerekeket. És ez megrémiszt. Eddig ilyet soha nem éreztem, de most nem tudom kiverni a gondolatot a fejemből. Mint ahogy azt sem, hogy mindez talán tényleg rendben van. Hogy ezeknek a kölyköknek így kell viselkedniük, hogy ez a normális, és én vagyok valamiféle anakronisztikus szörny ebben az egészben. Hogy talán az iskolának igaza van, és jobban tudja, hogy mi kell nekik, mint én. Hogy tévedtem, és az iskola jár helyes úton. Talán így van. Talán ez itt – biccentett a nehéz robbanó-replikákat hajigáló gyerekek felé –… ez a helyes út.
– A gránátvetés? Kötve hiszem.
– És ha mégis? Ha ők jobban tudják? Ha ők az okosabbak?
Oliver nem válaszolt azonnal. Ő is a kölyköket nézte.
– Este elmegyünk valahova – mondta végül.
Az egyik gránát végre átrepült egy távoli ablaknak kinevezett résen. A gyerekek robbanáshangot imitálva ujjongani kezdtek.
*
Oliver, Virginia és Kaspar együtt ücsörögtek Kaspar könyvtárszobájában, melynek létezéséről eddig Prudencia semmit sem tudott. Az egyik falon egy megtévesztésig élethű ablak ontotta magából a sárga napfényt.
– Ez… mi? – kérdezte Prudencia zavart csodálkozással, amikor hosszú gyaloglást követően Oliver kinyitotta előtte az ajtót.
– Könyvtár – tessékelte maga elé Oliver.
Virginia és Kaspar már iszogatott a középre kitett fotelok ölelésében. Körülöttük könyvek mindenhol. Sok kupac el sem fért a polcokon, így a földön tornyosultak körös-körül. Prudenciának olyan érzése támadt, hogy a paradicsomba került, egy olyan paradicsomba, mely nem mindenkinek jelenti ugyan a mennyországot, de akinek igen, annak ez a pillanat a megváltással volt egyenlő.
– Á! A messiás – emelte fel a poharát Kaspar.
Prudencia nem válaszolt. Óvatosan lépett a polcokhoz és tanulmányozni kezdte a könyveket. Ügyet sem vetett Kasparra. Újabb megdöbbenésére azt tapasztalta, hogy értékes, jó állománnyal van dolga. Ez tényleg a paradicsom, gondolta.
– Prudenciát elveszítettük – nevetett Virginia.
Hosszú percekig körözött a fal mentén húzódó polcok és a könyvkupacok mentén.
– Ezt mikor akartátok elárulni? – kérdezte végül. Bosszús volt, és nem tudta, hogy miért.
Oliver neki is töltött. Átvette a poharat – az ivás már nem kedvtelés volt, hanem szelep – és még mindig állva kérdőn nézett a társaságra. Nem lett alkoholista, ahogy a többiek sem, de tudta, hogy a pohár most már az élete része. Az ember azokba a örömforrásokba kapaszkodik, amit elér. És ez elérhető volt.
– Idővel – válaszolt Kaspar.
– És meddig akartatok várni? Míg meghalok?
– Odáig azért csak nem jutottál.
– De majdnem. Ez… itt… csodálatos.
– Kaspar barátunk még az első időkben bukkant rá. Azóta védi, és csak olyanokat enged be, akikben megbízik. Ez a szoba az övé.
– Szóval eddig nem bízott bennem?
Kaspar hűvösen nézett fel Prudenciára: – Ígéretes voltál, de voltak fenntartásaim.
– Igen? És milyen fenntartásaid voltak? – Prudencia érezte, hogy mirigyei újra mérget termelnek. Nem tudta, hogy miért állt bele a problémába, de azt igen, hogy képtelen semmivé tenni azt.
– A messiások sokszor okoznak csalódást.
– Én nem vagyok messiás. Ez nem egy hülye film. Én olyan vagyok, mint ti.
– Azért remélem, hogy nem teljesen.
Prudencia hitetlenségében megrázta a fejét. Most már nem mérges volt, hanem zavarodott.
– Ez nem értem. Kérlek, most felezzétek be ezt a baromságot. Nem bírom tovább. Én nem vagyok senki. És nem is akarok más lenni. És higgyétek el, eléggé rosszul esik, hogy nem tudtam erről a szobáról. Ez megmentheti az életem. Ez egy kincsesbánya.
– Inkább menedéknek nevezném. Ragadós menedéknek.
Prudencia felvonta a szemöldökét.
– Ragadós?
– A menedékeknek van egy komoly hátránya. Enyhítik a kínt. És ha a kín enyhül, akkor a szándék halványodni kezd. Szóval egy messiásnak nem igazán jár ki a kényelem, mert a végén még… elkényelmesedik.
Prudencia az idősödő férfira nézett, majd Oliverre, végül Virginiára.
– Ezért?
– Kaspar szerint nem tesz jót neked, ha vannak lehetőségeid a normális életre – mondta Virginia.
Érezte, hogy a méregmirigy szétrobban benne, és mindent összerondít.
– Most inkább nem szólalok meg.
Oliver megfogta a kezét és a mögötte álló fotel felé terelte.
– Ez kegyetlenség – mondta halkan Prudencia.
– Az. És pont ezért vagy most itt. Átbeszéltük, és megérdemled.
– Megérdemlem? Hát kik vagytok ti? Istenek?
– Pont ellenkezőleg. Emberek vagyunk. Nálad sokkal kisebb emberek – mondta Kaspar. – Ez nem ellened volt, hanem értünk. Érted is.
– Hát köszönöm szépen. Azért jó lett volna, ha van egy kis beleszólásom. Ti ki akartatok engem tenyészteni. Mintha egy messiás keltetőben lettem volna eddig.
– Azért ez egy kicsit erős. Bár egészen jó szóösszetétel.
– Csakhogy én egy tanár vagyok. Semmi más. És egyre inkább nem érdekel, hogy mit láttok belém. Azt hiszem, hogy mélységesen csalódtam bennetek. Benned is, Oli.
Csönd telepedett a társaságra.
– Oliver nem tehet róla – szólalt meg Kaspar.
– Nem? Azért van nyelve, beszélhetett volna. Vagy az is csak a keltetés része, hogy együtt vagyunk?
– Ti együtt vagytok? – kérdezte meglepetten Virginia. Három értetlen szempár nézett vissza rá. – Csak vicceltem – vont vállat vigyorogva a nő.
– Semmi sem a keltetés része. A szoba Kasparé. Ő találta, és megtiltotta, hogy beszéljek róla – mondta gyorsan Oliver. Hangán érezni lehetett a pánik szeleit.
– Ez így van – bólintott az öreg.
– Te is pontosan tudod, hogy aki valamit talál, az az övé. Azt tesz vele, amit csak akar – replikázott rá Virginia. – És ha jól tudom, akkor neked még mindig van egy magán fürdőszobád. Olivert már elvitted oda?
Prudenciában hirtelen más mirigyek léptek működésbe, melyek inkább bűntudatot termeltek a harag helyett. Megrázta a fejét.
Virginia “hát akkor mit akarsz” pillantással nézett vissza rá.
– Megmondom. A száma…
– Ne! – tette fel a kezét Kaspar. – Nem kell megmondanod. Csak érts meg minket. Főleg Olivert. Nem tehet róla. Igen. Ez a szoba olyan menedék, ami akár végig is kitarthat számunkra, de az én menedékem. És én eddig úgy akartam, hogy te ne tudj róla.
– Mert keltettél?
– Mert úgy hittem, hogy ez lesz a jó neked.
– Hát nem volt jó. És most miért árultad el?
Kaspar Oliverre nézett.
– Miatta. Amit ma délelőtt mondtál neki.
– Elmondtad nekik? – nézett Prudencia Oliverre.
– El. Titok volt?
Prudencia rá akarta vágni, hogy igen. Az ilyen beszélgetések valójában titkosak és nem szokás kiteregetni azokat mások előtt. Végül nem szólalt meg, mert valahol mélyen, tudatának hátsó szobáiban úgy vélte, hogy Oliver jól döntött. Ami vele történik az bizonyos értelemeben másokkal is történik. Az ő élete nem csak az övé. Mások életének is része.
A többiek vártak.
– Nem – rázta meg végül a fejét.
Ittak. Prudencia újra a könyvekre nézett, és azokra a hosszú, önfeledt órákra, melyeket majd ezeknek a történeteknek a társaságában tölt majd el. Egész délelőttök a kádban. Ő és egy könyv. Kiszakadás. Menedék.
– Még mindig nem értem, hogy miért most – mondta, amikor szemét el tudta szakítani a polcokról.
– Prud, te mióta vagy itt? – kérdezte Kaspar.
– Mi az, hogy mióta? – nevetett fel Prudencia.
– Mióta vagy itt? Mikor léptél be ide?
Prudencia még mindig nevetve válaszolt: – Lássuk csak!
Számolni kezdett. Először a napokat, aztán a heteket vette sorjában, de belezavarodott a számolásba. A hétvégék sem adtak különösebb támpontot. Percekig küszködött, de nem jutott előrébb. Ha be kellett volna vallania magának, akkor azt sem tudta pontosan, hogy most milyen hónapot írnak. Talán márciust. De csak talán.
– Egy ideje már itt vagyok – mondta végül kínosan nevetve. – Miért, mikor jöttem?
– Mi sem tudjuk – rázta meg fejét Oliver.
– Nem?
– Nem igazán. Csak azt, hogy te jöttél utoljára és még újnak számítasz. De hogy mikor érkeztél…?
Prudencia megrökönyödve nézett a férfira. A többiek szemében is üres tétovaságot látott.
Prudencia szólalt meg először: – Ez most mit jelent?
– Nem tudjuk, hogy mi lesz veled. Ahogy azt sem tudjuk, hogy mi lesz velünk – mondta Kaspar. – Eddig azt képzeltük, hogy megmentesz minket, de telik az idő, és…
– És?
Kaspar megrázta a fejét, mint aki nem akar kimondani bizonyos szavakat.
– És már nem vagyok messiás?
A kérdés mélységes csalódottságot keletett életre benne. Nem tudta, hogy miben csalódott. Vagy talán mások csalódtak benne? Ez most mindegynek tűnt. Úgy érezte magát, mint akit megfosztottak valamitől, és eközben, mint aki másokat fosztott meg ugyanattól. Kislányak érezte magát, akiben csalódtak a szülei. Borzalmas érzés lehet gyerekként ilyesmit átélni. Így, felnőttként is elég megsemmisítő volt.
– Nem erről van szó. Szerintem az vagy – mondta Kaspar.
– De már nem vagy benne biztos.
– Telik az idő és valójában nem történik semmi különös. Semmi, ami másnál ne történt volna meg – válaszolt a férfi. – És ha ez így van, akkor nem foszthatunk meg a menedékektől. Az kegyetlenség lenne. Oliver nem hagyná és igaza van. Szeret téged.
– Szegény.
– Figyelj! Mi semmit sem tudunk. Minden csak próbálkozás. Csak puszta próbálkozás, hogy jobb legyen.
Prudencia némán bólintott. Belül gondolatok keltek életre és haltak el. Minden kavargott. Az ilyen viharokban vagy dolgok születnek, vagy dolgok halnak el végleg. Még nem tudta, hogy éppen melyik történik benne.
– És most?
– Semmi. Minden megy tovább, aztán meglátjuk.
(foly. köv.)
X

Elfelejtetted a jelszavadat?

Légy Közösségi Olvasó!